Parafia Matki Bożej Fatimskiej w Krysowicach

Piątek, 2019-07-19, 14:09

Witaj: Gość | Główna | Rejestracja | Wejście

Główna » 2013 » Styczeń » 22 » 35. Spotkanie Młodych Taizé w Rzymie
01:14
35. Spotkanie Młodych Taizé w Rzymie

Od 28 grudnia do 2 stycznia na przełomie 2012, a 2013 roku odbyło się 35. Europejskie Spotkanie młodych Taizé. Młodzi pielgrzymi modlili się, rozmyślali i uczestniczyli w życiu parafii, rodzin oraz wspólnot zakonnych Wiecznego Miasta - Rzym.

To już czwarte spotkanie organizowane we współpracy z diecezją rzymską. Poprzednie odbywały się w latach 1980, 1982 i 1987.

Z naszej parafii dnia 26 grudnia 2012 roku wyjechało jedenaście osób razem ze siostrą Karoliną Baran.

Wspólne modlitwy odbywały się codziennie w siedmiu wielkich kościołach rzymskich, w tym w najważniejszych bazylikach: św. Jana na Lateranie, Matki Bożej Większej i św. Pawła za Murami. Na terenie Circo Massimo codziennie rozdawane były posiłki dla uczestników pielgrzymki.

Po przybyciu do Rzymu każdy otrzymał tekst przesłania brata Aloisa, przeora Wspólnoty z Taizé, z czterema propozycjami, jak "oczyszczać źródła zaufania do Boga". Młodzi ludzie mogli odkryć Kościół jako miejsce przyjaźni, gdzie spotyka się ponad wszelkimi granicami.

Tym razem na spotkanie Taizé przybyło ponad 3,5 tysięcy młodych ludzi z Ukrainy. Co pozwoliło zająć trzecie miejsce w ilości pielgrzymów, po Włochach i Polsce. Polacy jak zawsze stanowili jedną z najliczniejszych grup narodowych, która liczyła 12 tysięcy osób.

29 grudnia z młodzieżą na placu Św. Piotra spotkał się Ojciec Święty Benedykt XVI, gdzie modlił się razem z braćmi Taizé i wiernymi zgromadzonymi na Watykanie. Zwracając się po polsku papież powiedział : „Jesteście powołani, abyście byli małymi kagankami dla tych, którzy was otaczają. Dzięki waszej trosce o bardziej równomierny podział dóbr ziemskich, dzięki waszemu zaangażowaniu na rzecz sprawiedliwości i nowej solidarności między ludźmi, pomożecie tym, którzy są wokół was, lepiej zrozumieć, że Ewangelia prowadzi nas zarazem ku Bogu i ku innym. Co więcej, przez waszą wiarę przyczynicie się do wzrostu nadziei na ziemi. Bądźcie więc pełni nadziei.

Sylwester Taizé to Święto Narodów, czyli międzynarodowa noc. Każda grupa narodowa, która jest w danym miejscu zamieszkania, w parafii na wieczór sylwestrowy przygotowała coś, co było z jednej strony zabawą, a z drugiej zaprezentowaniem kultury danego kraju. To były tańce, śpiewy, które zostały skonstruowane w taki sposób, aby inni mogli się do tego włączyć.

Kolejne spotkanie europejskie od 28 grudnia 2013 do 1 stycznia 2014 r. odbędzie się w Strasburgu, gdzie młodzi będą goszczeni po obu stronach granicy francusko-niemieckiej.

Wrażeniami i przeżyciami z pielgrzymki do Rzymu dzieli się nasza parafianka Irena Lewicka, która opowiada: Taizé jest wspaniałym doświadczeniem w moim życiu, które przeżyłam już drugi raz i ufam, że nie ostatni. Mieszkałam we wspaniałej włoskiej rodzinie, która życzliwie i z troską przyjmowała mnie oraz moich koleżanek.

Wspólna modlitwa na placu Św. Piotra z Papieżem Benedyktem XVI panowała w duchu jedności i pokoju. Ta atmosfera przenikała w serce każdej osoby, która brała udział w modlitwie.

Atmosfera, która panowała na wspólnych modlitwach była przepiękna. Modlitwa przez czytanie fragmentów Pisma Świętego, psalmów oraz śpiewanie kanonów w różnych językach, łączyła wszystkich ludzi różnych narodowości w jedną wspólnotę w Jezusie. Na zakończenie modlitwy odbywała się adoracja obok krzyża. Każdy podchodził na kolanach do krzyża i mógł pochylić głowę i pomodlić się przez jakiś czas – to była najbardziej wzruszająca chwila dla wielu młodych ludzi.

Taizé to możliwość pobyć w ciszy i skupieniu, czas zastanowienia się nad swoim życiem, uczynkami, nad tym, co było i co będzie. Także jest to możliwość zapoznać się z nowymi i ciekawymi ludźmi od których można dużo się czego uczyć.”

Młodzież parafii Matki Bożej Fatimskiej serdecznie dziękuje za zorganizowanie wyjazdu ks. Mirkowi Zając i siostrze Karolinie Baran, za wszelki wysiłek który czyni nas lepszymi.

Tekst: Andrzej Leusz

Wyświetleń: 536 | Dodał: Administrator | Rating: 0.0/0
Liczba wszystkich komentarzy: 0
Imię *:
Email *:
Kod *:

Menu strony

Formularz logowania

Kalendarz

«  Styczeń 2013  »
PnWtŚrCzwPtSobNie
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031

Statystyki


Ogółem online: 1
Gości: 1
Użytkowników: 0